Nowotomyski Bank Czasu

Uwaga! Ze względu na niskie zainteresowanie, w dniu 1 stycznia 2015 odjęliśmy decyzję o zamknięciu tego projektu a platforma internetowa została wyłączona.

Bank czasu to klasyczna instytucja samopomocowa, opierająca się na bezpłatnej wymianie usług pomiędzy jej członkami. Postanowiliśmy wdrożyć tą formę wzajemnej pomocy na terenach Nowego Tomyśla i okolic.

Idea banków czasu sięga roku 1980, w Polsce natomiast spopularyzowała się w latach 90. Ze względu na niezwykle trudną sytuację na rynku pracy, galopujący wzrost cen towarów i usług, wierzymy, że podejmowane przez nas działania znajdą odzwierciedlenie w poprawie bytu mieszkańców a pieniądze nie będą najważniejszym i jedynym sposobem pozyskania usług.

Idea banku czasu

Bank czasu

W zależności od swoich umiejętności i zasobów uczestnicy banku deklarują, jakie rodzaje usług mogą świadczyć na rzecz innych, a osoby koordynujące jego działalność na bieżąco kierują taką pomoc do potrzebujących, zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem.

Usługi wymieniane w polskich bankach czasu są bardzo zróżnicowane: od pieczenia ciast, nauki języków i gry na instrumentach (np. na klarnecie), przez doradztwo kredytowe i pomoc w pisaniu pism urzędowych, naprawę samochodów i opiekę nad dziećmi, aż po masaż twarzy czy grę w kanastę. Wartościową usługą może być także pomoc informatyka, osoby znającej się na naprawie samochodów czy tzw. "złotej rączki".

Definicja i idea banku czasu zaczęrpnięta została z Wikipedii, model działania, na którym bazujemy, pochodzi z Łódzkiego Banku czasu, który przeszedł pomyślne wdrożenie i działa nieprzerwanie od 2006 r.

Pierwsze spotkanie informacyjne Notowomyskiego Banku Czasu za nami

W dniu 18 marca 2014 r. spotkanie informacyjne poprowadzili Katarzyna Sulejewska ze Stowarzyszenia Lepszy Świat oraz nasz członek Dariusz Borowski.

Nowotomyski Bank Czasu
Nowotomyski Bank Czasu
Nowotomyski Bank Czasu
Nowotomyski Bank Czasu

Wsród poruszanych zagadnień znalazły się informacje na temat historii banków czasu w Polsce i na świecie, pochodzenie i bieżąca sytuacja w kraju. Wyszczególniliśmy powody, zalety i profity dla beneficjentów jakie niesie ze sobą uczestnictwo w banku czasu. Aby nie pozostać jednostronnymi przedstawiliśmy również wady projektu oraz zastrzeżenia dla kogo z całą pewnością nie są dedykowane tego typu usługi.

Stowarzyszenie Lepszy Świat podzieliło się z nami swoimi doświadczeniami wynikającymi z prowadzenia tak dużego przedsięwzięcia, problemami z jakimi się spotykali oraz przyjaźniami jakie zawiązały się poprzez banki czasu. Ze szczególnym zainteresowaniem obejrzeliśmy prezentację platformy internetowej koordynującej wymianę usług między mieszkańcami Poznania.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym, w szczególności zaś Stowarzyszeniu Lepszy Świat