Nie przegap wyborów - akcja profrekwencyjna - wybory samorządowe 2014

Nie Przegap Wyborów 2014

Dołączyliśmy do akcji profrekwencyjnej organizowanej przez Niezależne Forum Nowego Tomyśla i partnerów. Celem naszego udziału było budowanie społeczeństwa obywatelskiego, będącego akceleratorem zmian w najbliższym nam otoczeniu. Jeden z pierwszych paragrafów naszego statutu brzmi "stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, apolitycznym, neutralnym światopoglądowo i trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych" i dokładnie w takim duchu zawsze będziemy wspierać wszystkich kandydatów w wyborach samorządowych.

Nie Przegap Wyborów 2014

Poniżej przedstawiamy część działań podjętych przez organizatorów akcji profrekwencyjnej, mających na celu zwiększenie świadomości wyborczej nowotomyślan:

 1. W pierwszym kroku powstała ankieta dedykowana ustępującym radnym. Ankieta, którą otrzymali radni zawierała 18 pytań i miała przybliżyć pracę radnych, a raczej podsumować to, czego dokonali w mijającej kadencji.
 2. Kolejnym etapem było przygotowanie pytań do kandydatów na stanowisko burmistrza Nowego Tomyśla, na które mogliby odpowiedzieć na łamach Niezależnego Forum. W ten sposób udało się poruszyć wszystkie palące mieszkańców problemy a każdy z kandydatów miał możliwość przeanalizowania ich i przygotowania solidnej odpowiedzi.
 3. Przygotowano również zestaw 12 pytań skierowanych do wszystkich kandydatów na radnych. Dostarczono je drogą elektroniczną za pośrednictwem komitetów wyborczych. Odpowiedzi były publikowane na łamach Niezależnego Forum Nowego Tomyśla.
 4. W następnym kroku powstały nagrania wywiadów, publikowane nie tylko na łamach Niezależnego Forum, lecz także na platformie YouTube. Przygotowane filmy zawierają prezentację swojej osoby dokonaną przez każdego z kandydatów na stanowisko burmistrza. Dodatkowo znajdują się także wypowiedzi na tematy najbardziej pobudzające wyobraźnię mieszkańców gminy Nowy Tomyśl.
 5. Zachęceni przez Katarzynę Rakowską, koordynatora ogólnopolskiej akcji profrekwencyjej, dołączyliśmy do Masz Głos, Masz Wybór. Otrzymaliśmy komplet materiałów przedwyborczych tj. plakaty, ulotki, narzędziowniki obywatelskie i karty praw mieszkańca. Propagowaliśmy je na spotkaniach mieszkańców gminy z kandydatami oraz na innych imprezach przedwyborczych.
 6. Oprócz materiałów przygotowanych przez koordynatorów “Masz głos, masz wybór” przygotowaliśmy również własne plakaty. Cyklicznie zdobyły Nowy Tomyśl by przypomnieć o tak ważnym wydarzeniu jakim są wybory samorządowe.
 7. Zorganizowane zostały cykle spotkań z kandydatami na stanowisko burmistrza gminy Nowy Tomyśl. W ciągu czterech tygodni odbyliśmy 8 spotkań z udziałem publiczności. Część konferencji odbyło się w Nowotomyskim Domu Kultury, pozostałe zaś w Wiejskim Domu Kultury w Borui Kościelnej. Należy zwrócić uwagę, że zarówno mieszkańcy miasta jak i mieszkańcy obszarów wiejskich mieli znakomitą okazję do zbliżenia się do kandydatów, zadanie trudnych i ważnych dla nich pytań, przekonanie się jak wypada kandydat w bezpośrednim kontakcie z publicznością.
 8. Ciekawą inicjatywą i jednocześnie strzałem w dziesiątkę stał się Przedwyborczy Turniej Bowlingowy. W szranki stanęli reprezentanci komitetów wyborczych poszczególnych kandydatów na stanowisko burmistrza Nowego Tomyśla. Składy drużyn zostały wymieszane, co pozwoliło poszczególnym komitetom zbliżyć się do siebie i mimo emocji przedwyborczych siły zostały połączone ku wspólnemu celowi, zdobycia największej ilości punktów. Jak się okazuje nic tak nie jednoczy jak wspólny wysiłek, dobra zabawa i uśmiechy rozbawionych polityków.
 9. W Nowym Tomyślu zainstalowane zostały nieduże bilboardy promujące nasze przedsięwzięcie. W 12 strategicznych punktach i ciągach komunikacyjnych stanęły instalacje, mające na celu zachęcać mieszkańców gminy do czynnego uczestnictwa w wyborach samorządowych.
 10. Przygotowania do wyborów samorządowych to nie tylko współpraca z kandydatami do rady gminy i aspirantami na stanowisko burmistrza Nowego Tomyśla. W znaczący sposób staraliśmy się przyczynić się do zwiększenia frekwencji w nadchodzących wyborach. Wykorzystaliśmy do tego szereg ulotek kolportowanych na spotkaniach z mieszkańcami oraz w popularnych miejscach gromadzących nowotomyślan.
 11. Stworzyliśmy przedwyborczy quizie wiedzy o samorządzie. Celem przedsięwzięcia jest podjęcie działań mobilizujących społeczność lokalną do świadomego podejmowania decyzji w wyborach samorządowych, które odbędą się 16 listopada. Wersja online quizu wystartowała 3 listopada na stronie Niezależnego Forum Nowego Tomyśla.
 12. Przygotowany przez nas quiz sprawdził wiedzę mieszkańców na temat samorządu lokalnego. Test opierał się na zestawie pytań opracowanych przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. Uprzednio dostosowaliśmy je do naszego lokalnego samorządu oraz skonsultowaliśmy ze specjalistami z nowotomyskiego urzędu miasta.

Galeria

Nie przegap wyborów 2014
Nie przegap wyborów 2014
Nie przegap wyborów 2014
Nie przegap wyborów 2014
Nie przegap wyborów 2014
Nie przegap wyborów 2014
Nie przegap wyborów 2014
Nie przegap wyborów 2014
Nie przegap wyborów 2014
Nie przegap wyborów 2014
Nie przegap wyborów 2014
Nie przegap wyborów 2014
Nie przegap wyborów 2014
Nie przegap wyborów 2014
Nie przegap wyborów 2014
Nie przegap wyborów 2014