Noc Linuksożerców 2015

Serdecznie dziękujemy za obecność na naszej Nocy Linuksożerców. Jesteśmy niezwykle radzi z frekwencji, absolwenci z zespołu szkół nr 2 im. Stanisława Staszica zdecydowanie zdominowali nasz wieczór. Co ważne - towarzyszył nam swobodny klimat, najlepiej sprzyjający tak kameralnym imprezom. Zawiązaliśmy parę ciekawych znajomości, poruszyliśmy niektóre problemy ważkie dla naszego regionu i mam nadzieję, że to dopiero początek. Początek nowych projektów, znajomości, wymiany doświadczeń.

Noc Linuksożerców 2015
Noc Linuksożerców 2015
Noc Linuksożerców 2015
Noc Linuksożerców 2015

Ponieważ była to pierwsza (pilotażowa) edycja tego wydarzenia, nie do końca mieliśmy świadomość z jakim odbiorcą będziemy mieć do czynienia. Stąd poruszana przez nas tematyka, na pierwszy rzut oka, mogła wydawać się dosyć rozległa. Jak się okazuje, wśród obecnych znaleźli się nie tylko głodni wiedzy entuzjaści, ale również profesjonalni administratorzy i doświadczeni użytkownicy Linuksa.

Pizzburg BARDZO nam się spodobał. Pomieszczenie udostępnione zostało dzięki uprzejmości właścicieli a cały wieczór zajadaliśmy się pyszną pizzą. Mamy również nadzieję, że to piękny wstęp do kolejnych spotkań.

Wydarzenie strumieniowane było na platformie YouTube. Za oświetlenie, udźwiękowienie i transmisję odpowiadali niezrównani członkowie Niezależnego Forum Nowego Tomyśla.

Agenda przedstawiała się następująco:

  1. Przywitanie, dwa słowa na temat prelegentów, czym się zajmują, gdzie pracują oraz na jakich płaszczyznach stykają się z Linuksami i otwartym oprogramowaniem.
  2. Linux to nie tylko serwery, przegląd urządzeń wykorzystujących otwarte systemy operacyjne (superkomputery, centra danych, laptopy, nawigacje, routery, aparaty, smartphony, konsole gier, lodówki, pralki, samochody, czytniki). - Piotr Mierzejewski
  3. Dla całkowitych laików - czym jest Linux, jak powstał i dlaczego pełni ważną rolę od wielu lat? Skąd wynikają wszystkie mity związane z Linuksem, jakie są jego mocne a jakie słabe strony. Dystrybucje, użytkownicy, wirusy, bezpieczeństwo, konsola nie gryzie. Jaką rolę pełni otwarte oprogramowanie, komu zależy na "zamykaniu" kodu aplikacji. - Dariusz Borowski
  4. Wykorzystanie Linuksa w pracy i organizacji największego providera internetowego w powiecie - czyli internet Spółdzielni Mieszkaniowej NT na skróty. - Marek Haliniak
  5. ISPConfig - otwartoźródłowy panel do zarządzania hostingiem dla systemów Linux. Projekt oparty na interfejsie webowym. - Damian Wieczorek
  6. Luźna wymiana zdań, pogawędki, konsumpcja.

Podziękowania dla wszystkich obecnych - za aktywną i budującą dyskusję, prelegentom - za podzielenie się swoją rozległą wiedzą, zaangażowanym - za pomoc w organizacji i transmisji, właścicielom Pizzburga - za wygodne miejsce i czas.


Noc Linuksożerców 2015

Wątek na Niezależnym Forum Nowego Tomyśla

Wydarzenie na Facebooku

materiały multimedialne i zdjęcia dostępne dzięki uprzejmości Nasza Wielkopolska