Oddech dla Dominiki

W lipcu i sierpniu 2015 roku przeprowadziliśmy jedną z najważniejszych dla nas akcji. Była to zbiórka publiczna na rzecz mieszkanki Nowego Tomyśla – Dominiki Foks. Dominika od urodzenia cierpi na porażenie mózgowe czterokończynowe w stopniu ciężkim. W maju 2015 nastąpiły komplikacje zdrowotne: zmiany anatomiczne i w konsekwencji zamknięcie krtani. Dominika została poddana tracheotomii i oddycha przy pomocy koncentratora tlenu. Wypożyczony kablowy koncentrator tlenu, podtrzymujący jej funkcje oddechowe, jest dedykowany wyłącznie do pracy w domu. Aby Dominika mogła wyjść z domu, odwiedzać swoich przyjaciół, cieszyć się wolnością, zapachami i przestrzenią, musiała zostać wyposażona w przenośną aparaturę - zasilaną akumulatorami.

Oddech Dla Dominiki 2015
Oddech Dla Dominiki 2015
Oddech Dla Dominiki 2015
Oddech Dla Dominiki 2015

Akcję rozpoczęliśmy 22 czerwca 2015 r. wraz z powstaniem projektu plakatu promującego wydarzenie. Afisz posłużył przede wszystkim nagłośnieniu wiadomości w mediach społecznościowych, na forach internetowych i w prasie. Aby uzupełnić dane umieszczone na plakacie, ułatwić zdobycie informacji o celu akcji oraz związanych z nią planach - powstała strona internetowa (wersja archiwalna - oddech-dominiki.pl). Na bieżąco uzupełnialiśmy na niej informację o postępach oraz wpłatach dokonywanych na ten cel.

Do projektu włączyła się również drukarnia Haliny Kurcewicz, która w ramach darowizny bezpłatnie wydrukowała plakaty, ulotki oraz większe formaty na potykacze.

Już w pierwszych dniach w formie darowizn wpłynęło ponad 2 tys. złotych, głównie do osób prywatnych, forumowiczów Niezależnego Forum Nowego Tomyśla oraz entuzjastów, przyjaciół i znajomych Dominiki. Również lokalni radni Nowego Pokolenia oraz Wojciech Śliczner (Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej) zdecydowali się przekazać część swoich diet na ten szczytny cel, czego efektem była wpłata 3300 zł. Wraz z kolejnymi darowiznami do akcji przyłączył się Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Tomyślu, który poprzez hojną wpłatę oraz inicjatywę wolontariacką swoich podopiecznych zapowiedział udział w kweście publicznej.

W czasie Festynu Sportowo-Muzycznego kwestowaliśmy na zakup koncentratora tlenu dla Dominiki. Za zgodą burmistrza Włodzimierza Hibnera w najczęściej odwiedzanych punktach Nowego Tomyśla stanęły bannery informacyjne dotyczące zbiórki oraz mieliśmy możliwość kwestowania w miejscach, gdzie odbywały się kolejne punkty programu festynu.

Oddech Dla Dominiki 2015
Oddech Dla Dominiki 2015
Oddech Dla Dominiki 2015
Oddech Dla Dominiki 2015

Hojność ofiarodawców przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania, mimo niepogody na festynie udało się nam zebrać 4132 zł. Był to kolejny krok, który przybliżył nas do sukcesu akcji. Ogromne podziękowanie należy się wolontariuszom kwestującym na ten cel, którzy licznie i z entuzjazmem podjęli się tego zadania. Drugim etapem była zbiórka przy parafii NSPJ w Nowym Tomyślu, gdzie udało się zgromadzić 4500 zł. Wraz z końcem wakacji zakończyliśmy zbiórkę celową na zakup koncentratora tlenu oraz rehabilitację Dominiki Foks. Efekty zbiórki publicznej przeszły nasze najśmielsze oczekiwania a lista darczyńców indywidualnych udowodniła jak wielkie serca mają wszyscy zaangażowani w akcję. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za okazaną pomoc a rodzina i przyjaciele Dominiki wprost promienieją. W sumie zebraliśmy 22 175,92 zł. Warto nadmienić, że ze względu na brak kosztów administracyjnych organizowanej przez nas akcji, zebrana kwota rozdysponowana została w całości na rehabilitację Dominiki.