Dzień Bezpiecznego Internetu 2015

W roku 2015 Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy 10 lutego, jest on wynikiem inicjatywy Komisji Europejskiej, mającej na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2015
Dzień Bezpiecznego Internetu 2015
Dzień Bezpiecznego Internetu 2015
Dzień Bezpiecznego Internetu 2015
Dzień Bezpiecznego Internetu 2015
Dzień Bezpiecznego Internetu 2015

Tym razem plan udało nam się zrealizować w formie prelekcji - pogadanek dla dzieci i młodzieży, mających na celu uświadomić im niebezpieczeństwa i niedogodności wynikające z używania tak potężnego medium jakim jest Internet. Spotkania odbyły się w szkołach, które wyraziły zgodę na indywidualne spotkania oraz w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu. Prelekcje poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Paruzja, specjaliści z branży IT, zawodowo związani z bezpieczeństwem aplikacji internetowych oraz mediów społecznościowych.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę dyrekcji niżej wymienionych szkół, które bez najmniejszego problemu umożliwiły nam organizację spotkań. Dodatkowo serdecznie dziękujemy nauczycielom informatyki oraz wychowawcom, którzy zapewnili świetne warunki techniczne oraz frekwencję. Podsumowując, w projekcie wzięły udział następujące placówki oświatowe:

  1. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Nowym Tomyślu (wszystkie klasy 4-6)
  2. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej (wszystkie klasy 4-6)
  3. Szkoła Podstawowa w Wytomyślu (wszystkie klasy 5-6)
  4. Szkoła Podstawowa im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach (wszystkie klasy 5-6)
  5. Szkoła Podstawowa w Jastrzębsku Starym (wszystkie klasy 5-6)
  6. Zespół Przedszkolno - Szkolno - Gimnazjalny w Bukowcu (wszystkie klasy 4-6 oraz wszystkie klasy gimnazjalne)

Dzięki niezwykłej uprzejmości i pomocy pracowników oddziału dla dzieci Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej na specjalne zaproszenie udało się zorganizować zajęcia dla klas 5-6 Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Tomyślu, spotkanie odbyło się właśnie z Bibliotece.

Chcielibyśmy podzielić się pewnymi refleksjami i przemyśleniami, będącymi wynikiem spotkań z Państwa dziećmi. Być może przedstawimy je w sposób dość nieuporządkowany, niemniej wydaje nam się, że powinny mieć ważne znaczenie przy wyciąganiu wniosków ze spotkań.

  1. Dzieci nie potrafiły właściwie rozróżnić czym różni się przeglądarka od wyszukiwarki, używają tych definicji zamiennie. Można domniemywać, że domyślna wyszukiwarka zainstalowana w przeglądarce w postaci paska adresu lub przypadkowego toolbara jest traktowana jako GŁÓWNA i JEDYNA wyszukiwarka. Warto zwrócić uwagę, że przeglądarka to program pozwalający na przeglądanie stron internetowych a wyszukiwarka jest jedynie usługą, portalem umożliwiającym znalezienie informacji. Na pytanie o wyszukiwarki, z których najczęściej korzystają dzieci, najczęściej padała odpowiedź "mozilla firefox" oraz "google". Tylko druga odpowiedź jest tutaj na miejscu.
  2. Dość dużym zaskoczeniem była informacja dotycząca praw autorskich do różnych dzieł cyfrowych i nie tylko. Jak się okazuje dzieci mają problem z rozpoznaniem, czy dany program, zdjęcie, muzykę można uznać za legalną i darmową. Warto zwrócić uwagę, że nawet jeżeli są one łatwo dostępne do pobrania albo znalezienia, nie oznacza to, że autor czy producent wyraził zgodę na ich używanie za darmo.
  3. Treści raz umieszczone w internecie zostają w nim na zawsze. Mamy nadzieję, że nieodwołalnie udowodniliśmy, że jest to prawda. Przykład przywołujący zdjęcia umieszczane w galerii na Facebooku zadziałał na wyobraźnię młodych ludzi a sposób, w jaki można to sprawdzić samodzielnie, jednoznacznie skłonił do przemyśleń.
  4. Nie dla wszystkich oczywistą rzeczą była ochrona swoich danych osobowych, nawet tak niewinnych jak wygląd, hobby czy lista znajomych na portalach społecznościowych. Zdradzanie informacji na swój temat osobom postronnym może skutkować różnymi nieprzyjemnościami.
  5. Anonimowość w sieci nie istnieje - to bardzo ważne i ostrzegawcze hasło - dzieci powinny zdawać sobie sprawę z konsekwencji oraz łatwości w namierzeniu sprawców cyberprzemocy, żartownisiów i internetowych napinaczy. Nie dla wszystkich osób było to przekonujące, warto w paru prostych punktach dowieść tej tezy.