Gala Paruzji 2016

2 grudnia 2016 r. w Nowotomyskim Ośrodku Kultury odbyła się długo przez nas oczekiwana Gala Paruzji 2016. Serdecznie dziękujemy za liczną obecność m.in. przedstawicieli organizacji pozarządowych, pracowników urzędu miasta, radnych, przyjaciół, znajomych i sympatyków Gali. Zaszczycił nas również starosta Ireneusz Kozecki, który również miał swój wkład w wydarzenia organizowane przez nas w ciągu roku. Dziękujemy wszystkim, bez których organizacja tego wieczoru byłaby bardzo trudna lub wręcz niemożliwa. Są to z pewnością pracownicy Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, którzy udostępnili nam piękną salę, zapewnili nagłośnienie, stworzyli warunki do spotkania przy kawie i ciastkach. Dziękuję naszym przyjaciołom, bez ich zaangażowania trudno byłoby poradzić sobie logistycznie z całością.

Wręczyliśmy 22 statuetki zaprojektowane i wykonane przez lokalnych artystów - panią Martę Widajewicz-Nowakowską oraz jej męża Marka Nowakowskiego. Statuetka to odznaczenie o tytule „Warci Naśladowania”. W tym roku podstawa statuetki opatrzona jest cytatem Alberta Schweitzera, niemieckiego teologa, filozofa, lekarza, laureata pokojowej nagrody nobla, który powiedział „Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”. Osoby nominowane w tym roku realizują to hasło w sposób szczególny.

Formuła naszego spotkania zakłada, że każdego roku kapituła Gali Paruzji nominuje do odznaczenia osoby, które przez swoją postawę zasługują na szczególną uwagę i wielkie podziękowanie.

Gala Paruzji 2016
Gala Paruzji 2016
Gala Paruzji 2016
Gala Paruzji 2016
Gala Paruzji 2016
Gala Paruzji 2016
Gala Paruzji 2016
Gala Paruzji 2016
zobacz całą galerię z Gali 2016

W tym roku w skład kapituły Gali Paruzji był następujący:

 1. Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom ŁAPA, przedstawicielem jest Agnieszka Mańczak
 2. Związek Harcerstwa Polskiego Nowy Tomyśl, przedstawicielem jest Krystian Dybek
 3. Wolontariat przy Zespole Szkół Nr 2 im. S. Staszica w Nowym Tomyślu, którego opiekunem jest Joanna Uramowska
 4. LKS „Budowlani – Całus” Nowy Tomyśl, z przedstawicielem Robertem Salwowskim
 5. Stowarzyszenie Paruzja, którego przedstawicielem jest Anna Borowska
 6. wielkopolskie kolegium Szlachetnej Paczki, reprezentowane dzisiaj przez Marzenę Wawrzyniak
 7. Każda z powyższych organizacji nominowała do odznaczenia „Warci Naśladowania” osoby, które kreują aktywne postawy społeczne, uczestniczą w wolontariacie, przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, stanowią nieocenioną pomoc przy organizacji imprez lub sponsorują wydarzenia, które na stałe zagościły w kalendarzu gminnych imprez.

W czasie gali mieliśmy okazję wysłuchać występu Szymona Łodygi, który zaśpiewał dla nas utwór "Nie mów nie" oraz Alicji Miarki z utworem "Chodź pomaluj mój świat”

Nominacje Stowarzyszenia Paruzja

Pierwsza statuetka dedykowana jest improwizacyjnej grupie Kurnik Impro.

Waszym występom zawdzięczamy przede wszystkim sfinansowanie dalszej fizjoterapii Dominiki Foks, którą jako stowarzyszenie również wspieramy. Nie ukrywam, że tym razem nie udało nam się zgromadzić zakładanej kwoty, która zabezpieczyłaby kolejny rok rehabilitacji. I wtedy pojawiliście się Wy, Drugie Urodziny Kurnik Impro. Wasza postawa zasługuje na najwyższe uznanie. Ale to nie koniec. Spotkaliśmy się z Wami tydzień temu, na wydarzeniu promującym poszukiwania darczyńców Szlachetnej Paczki z naszym rejonie. Nie dość, że było przezabawnie to poświęciliście swój czas dla idei, w którą uwierzyło bardzo wiele osób w całej Polce.

Kolejna nominacja to Patrycja Foks

Przez ostatnie pół roku prowadziliśmy zbiórkę publiczną pod hasłem Stacja Rehabilitacja. Zbieraliśmy fundusze na rehabilitację podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy oraz dalszą fizjoterapię Dominiki Foks. Drugą osobą, której zadzwięczamy efekty zbiórki publicznej jest Patrycja Foks, która pomimo swojej trudnej sytuacji i zmagania się ze swoją niepełnosprawnością, stanęła na wysokości zadania i przez 3 upalne dni dzielnie kwestowała na Jarmarku Chmielo-Wikliniarskim.

Dodatkowo Patrycja jest jednym z wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Podobnie jak ja po raz pierwszy w Szlachetnej Paczce, ale dała z siebie wszystko, prowadzi swoje rodziny, pozyskuje dla nich darczyńców. Jesteśmy na ostatniej prostej bo już za tydzień ogólnopolski finał. Myślę, że niejedna zdrowa osoba mogłaby Ci pozazdrościć efektów i przede wszystkim serca otwartego na potrzeby innych.

Warto przypomnieć, że naszą zbiórkę wsparła również Rada Sołecka Posadowa, z panem sołtysem Marcinem Andrzejczakiem na czele. Za to również dziękujemy.

Następną statuetkę dla Sylwii Nowickiej-Kaczmarek wręczyła Jolanta Rewald-Sałata. Odebranie tego odznaczenia z jej rąk jest w tym przypadku o wiele bardziej zasadne, ponieważ nowotomyskie sołectwa są jej szczególnie bliskie.

Pani Sylwia angażuje się w niezliczoną ilość projektów dedykowanych dzieciom, mających na celu aktywizację i walkę z wykluczeniem na terenach naszych sołectw a w szczególności Borui Nowej. Były to między innymi warsztaty dla dzieci „Zapomniane zawody”, zbiórka nakrętek w czasie Święta Zupy na rzecz rehabilitacji Michasi, cotygodniowa Zumba w Borui Kościelnej, dziecięce spotkania z policjantami Komendy Powiatowej w Nowym Tomyślu, wakacyjne spotkania z gliną, do tego jest aktywnym członkiem stowarzyszenia Pokochaj Wieś.

Dużym echem w całym powiecie odbiła się zbiórka na rzecz Krzysztofa Stachowiaka, który potrzebował nowego wózka akumulatorowego. W organizację tego wydarzenia zaangażowało się całe mnóstwo grup, firm, osób prywatnych, pracowników powiatu. Wśród osób, do których Krzysztof kieruje szczególne podziękowania znalazł się Kuba Skrzypczak oraz Marzena Matusiak. Olbrzymie brawa należą się panu staroście Ireneuszowi Kozeckiemu oraz sekretarzowi powiatu Markowi Nyćkowiakowi. Statuetka powędruje natomiast do grupy wspaniałych osób, występujących pod oficjalną nazwą „UNIT” ASG Team Wolsztyn

Nominacje Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom ŁAPA

 • Robert Salwowski
 • BHJ POLSKA z Michorzewka
 • Roksana Protas, Jowita Konwisarz, Jolanta Knop z firmy KIEL
Panie z KIELa są inicjatorkami comiesięcznej akcji zbiorki pieniędzy w swoich działach oraz robienia zakupów dla podopiecznych ŁAPY. Są zawsze gotowe do pomocy w zbiórce na rzecz bieżących potrzeb i zawsze można na nie liczyć.

Nominacje Związku Harcerstwa Polskiego w Nowym Tomyślu, 19 Drużyna Harcerska „Buki”

Wszyscy doskonale wiemy ile pracy wkładają harcerze w budowanie wizerunku naszego miasta, z jaką siłą zapoznają młodych ludzi z prawem harcerskim opartym na zasadach rycerskich, sumienności i honorze. Dość trudno byłoby wymienić wszystkie lokalne akcje, działania i współpracę z innymi podmiotami, które przeprowadza Drużyna Harcerska. Stanowicie nieodłączną oprawę uroczystości patriotycznych, kościelnych i regionalnych. Wpisaliście się na stałe w lokalny folklor. Komu to zawdzięczamy?
 • Agata Dolińska
 • Kamil Starkowski
 • Koło Gospodyń Wiejskich Sękowo
 • Marzena Starkowska
 • Izabela Szczecińska

Nominacje Zespołu Szkół Nr 2 im. Stanisława Staszica

W szkole w ramach działań wolontariackich udzielają się osoby związane z Caritasem, PCK, wolontariatem sportowym i kulturalnym. Zakres ich działań jest ogromny. W ub. roku odbyły się m.in.: zbiórka na rzecz rodzin będących w potrzebie, zbiórka dla Domu Dziecka w woj. wielkopolskim, darów w ramach akcji „Szlachetna Paczka”, zbiórka żywności, kosmetyków i rzeczy potrzebnych dla dzieci do lat 3 dla osadzonych w Więzieniu Matki i Dziecka w woj. lubuskim. Ponad 80 wolontariuszy pracowało całe dnie przy wsparciu ME Juniorów w ciężarach, wspierając porządkowo i językowo. Wolontariusze jeżdżą też do teatrów, opery, by pomagać w organizacji imprez dla osób niepełnosprawnych. Występują też na imprezach charytatywnych.
 • Anna Stefanko
 • Sylwia Banach
 • Kamil Ratajczak
 • Łukasz Rosadziński

Nominacje LKS Budowlani – Całus

Statuetkę dla Firmy Zborała wręczył i wygłosił krótką laudację Robert Salwowski

Państwo Zborałowie są nowotomyskimi przedsiębiorcami. Właścicielami znanej na naszym terenie firmy, którą założył dziadek Pana Romana. Mało kto w naszym mieście może powiedzieć, że nie zna marki Zborała i to nie tylko ze względu na aspekt biznesowy. Państwo Jadwiga, Roman i Bartosz Zborałowie od wielu bowiem lat, wspierają wiele różnorakich działań nowotomyślan. Niesamowite jest to, że Państwo Jadwiga, Roman i Bartosz nie skupiają się na pomocy jakiejś jednej wybranej kategorii społecznej. Z ich pomocy i dobroczynności korzysta wiele stowarzyszeń, instytucji, czy osób prywatnych, które same działać nie mogą, a potrzebują pomocy innych. Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że dawanie pieniędzy jest proste i nie wymaga wielkiego wysiłku. Po pierwsze, to niestety w dzisiejszych czasach nie jest to wcale normalne, że ludzie się dzielą z innymi. Po drugie mówienie tak o Państwu Zborałach, nie ma odzwierciedlenia w prawdzie. Dlaczego? Ponieważ biorą oni udział w wielki akcjach osobiście. Nie ma sensu wymieniać teraz wszystkich takich aktywności, ale przypomnijmy chociaż ostatnie – Mistrzostwa Europy Juniorów w podnoszeniu ciężarów, Przystanek: Biblioteka!, czy niedawna akcja Zbieramy na wózek dla Krzyśka. Zresztą niech przykładem ich wspaniałomyślności i oddania nowotomyślanom, będzie historia, którą wam opowiem.

Wiecie, że działam w Ludowym Klubie Sportowym „Budowlani – Całus” Nowy Tomyśl. Wtedy w 2009 roku praktycznie dopiero zacząłem moją społecznikowską misję w klubie. Szukałem pierwszego sponsora – takie właśnie postawiłem sobie zadanie. Ze względu na moja pracę, drukowałem materiały szkoleniowe w punkcie ksero Państwa Zborałów, gdzie często spotykałem Panią Jadwigę. Zacząłem jej opowiadać o klubie, o młodych zawodnikach, o pasji ludzi związanych z Budowlanymi i właśnie o tym, że szukamy wsparcia. Pewnego dnia Pani Jadwiga powiedziała, że zainteresowała tym co mówiłem męża o syna. Rzeczywiście doszło do spotkania. Dziś klub „Budowlani – Całus”, to marka – nie tylko w Polsce, ale rownież w Europie i na świecie. Wtedy, klub odradzał się z pewnego rodzaju niebytu, czy marazmu. Dziś można ogrzać się przy jego blasku, wtedy nie mieliśmy zbyt wiele do zaoferowania. Kiedy jednak Państwo Zborałowie usłyszeli ze klub stawia na wychowanie młodzieży, że chce aktywizować nowotomyślan, że chce by o naszym mieście było głośno w całej Polsce i nie tylko – powiedzieli tak! Uwierzyli w pasję, uwierzyli w obietnicę, ale przede wszystkim po prostu chcieli pomóc. Firma Zborała to pierwszy strategiczny sponsor klubu. To jednak nie wszystko, od tej pory Państwo Zborałowie, w niesamowity sposób zaczęli się identyfikować z klubem. Bywać na zawodach i wydarzeniach. Wspierać dodatkowe akcje, po prostu uczestniczyć w życiu klubu. Trudno nawet było ich nazywać zwykłym tytułem sponsora – dlatego też mówiliśmy o nich dobroczyńcy. Na początku mówiłem, że wiele osób zna działalność społeczną Państwa Zborałów, jednak mam wrażenie, że nie wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ta działalność jest wielka! Jak wielu ludziom pomagają. Wiecie dlaczego tego wszystkiego nie wiemy? Po prostu dlatego, że się tym specjalnie nie chwalą, że pomoc innych jest dla nich po prostu czymś zwykłym, normalnym, wręcz naturalnym. Jadwigo, Romanie, Bartku dziękujemy Wam.

Nominacje Szlachetnej Paczki

Ostatnie statuetki tego dnia wręczyła Marzena Wawrzyniak, lider rejonu Szalchetnej Paczki w Grodzisku Wielkopolskim

Nominowanymi wolontariuszami, niezwykle aktywnymi na polu pomocy społecznej są:

 • Joanna Marszałkiewicz
 • Jessica Suchta
 • Katarzyna Lipska
 • Karolina Rafał
 • Izabela Pająkowska